“XAZART” incəsənət simpoziumu keçirilib
Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin dəstəyi, “Leyla Khazary ArtGallery” və “Qalaalti Hotel & Spa”nın təşkilatçılığı ilə 2022-ci il 07-15 oktyabr tarixlərində “XAZART” incəsənət simpoziumu keçirilir.
Simpoziumda rəssam və incəsənətin müxtəlif sahələrinə aid sənətkarlar iştirak edir.
“XAZART” incəsənət simpoziumunun məqsədi ictimaiyyət nümayəndələrinin iştirakı ilə təsviri incəsənətdə müasir tendensiyaları müəyyənləşdirmək, geniş tamaşaçı kütləsi arasında müasir rəngkarlığı təbliğ etməkdir. Simpoziumda hər rəssam öz dünyasını, öz görüşünü gətirərək auditoriyanı, tamaşaçıları öz yaradıcılığı ilə tanış edir və rəngkarlığın müxtəlif istiqamətlərinin təqdim edir, abstrakt və klassik əsərləri nümayiş olunur.
Simpoziumun təşkilatçısı “Leyla Khazary ArtGallery” rəssamların yaradıcılığını təbliğ etmək, fərdi sərgilər təşkil etmək, incəsənət haqqında sənədli filmlər nümayiş etdirmək,  təsviri sənət ustalarının çıxışlarını, tematik sərgiləri təşkil etməklə Azərbaycanın incəsənət və qalereya işi aləmində bir çox yeniliklərin yaradıcısı və təşəbbüskarı kimi çıxış edir.  Qalereya rəngkarlığı təbliğ etməkdən əlavə onlayn-şoular, konfranslar və hərraclar, rəsm kursları və mühazirələr təşkil edir.
Simpoziuma Azərbaycanın hüdudlarından kənarda da tanınan və sevilən sənətkarlar, eləcə də ustad rəssamlar Anar Hüseynzadə, Anar Yolçuyev, Diana Əliyeva, Eldar Babazadə, Elnur Mahmudov, Əbülfəz Fərəcoğlu, Fərhad Yalquzaq, İnna Kostina, Mir Azər Abdullayev, Rafail Əliyev, Erkin Ələkbərli, Təranə Seid, Zöhrab Salam-zadənin dəvət edilib.
“XAZART” incəsənət  simpoziumu bölgələrdə bədii həyatın canlanması, yerli istedadların yaradıcılığa həvəslərinin artırılması, paytaxtla əyalət arasında yaradıcılıq münasibətlərinin təkmilləşdirilməsi məqsədi ilə keçirilir.

Представлен арт-симпозиум «XAZART»
"Leyla Khazary ArtGallery" в сотрудничестве с «Qalaalti Hotel & Spa» и при поддержке Министерства Культуры Азербайджанской Республики представляет арт-симпозиум «XAZART».
Арт-симпозиум «XAZART» состоится 7-15 октября 2022 года в прекрасном месте - в «Qalaalti Hotel & Spa», в самом сердце природы, у подножия горы со знаменитым памятником "Чираггала" IV-V вв. крепости входяшем в  линию обороны, которая начиналась от Дербенда и простирадась до Баку и Абшерона.
Участники симпозиума – художники, уже сказавшие свое слово в искусстве. Помимо художников, среди почетных и активных гостей симпозиума будут гости из разных областей искусства.
Целью художественного симпозиума «XAZART» является определение современных тенденций в изобразительном искусстве с участием представителей общественности, популяризация современной живописи среди широкой аудитории.
Необычная серия выставок под названием «Артриум» была начата галереей совместно с «Qalaalti Hotel & Spa» начиная с лета прошлого года. На этой выставке каждый месяц новый художник представляет свои работы. Первая выставка была посвящена творчеству Мира Азера Абдуллаева под названием «restART».
На симпозиум приглашены мастера, известные и любимые художники за пределами Азербайджана: Анара Гусейнзаде, Анара Йолчуева, Дианы Алиевой, Эльдара Бабазаде, Эльнура Махмудова, Абульфаза Фараджоглу, Фархада Ялгузаг, Инны Костиной, Мир Азер Абдуллаева, Рафаила Алиева, Эркин Алекберли, Тараны Сеид, Зохраба Салам-заде.
Каждый художник принесет на симпозиум свой мир, свое видение, познакомит зрителей со своим творчеством. Будут представлены разные направления живописи, абстрактные и классические работы.
Арт-симпозиум «XAZART» проводится с целью оживления художественной жизни в регионах, повышения творчества местных талантов, творческих связей между столицей и провинцией, а также ознакомления иностранных гостей отеля и СПА «Галаалты» с местным искусством и культурной жизню страны.