Dünya şöhrətli həmyerlimiz xüsusi proqramla Bakıda səfərdədir
Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin təşəbbüsü və təşkilatçılığı ilə may ayının 15-dən 20-dək Bakı şəhərində “Dmitri Sitkovetski ilə görüşlər” adlı silsilə tədbirlər keçiriləcəkdir.
Hazırda Londonda yaşayan dünya şöhrətli violin ifaçısı, dirijor Dmitri Sitkovetski Bakıda musiqiçi ailəsində anadan olmuşdur. D.Sitkovetski Ü.Hacıbəyli adına Azərbaycan Dövlət Konservatoriyası nəzdində xüsusi istedadlar üçün açılmış məktəbdə ilk musiqi təhsili almış dahi pianoçu, qocaman sənətkar Bella Davidoviçin oğludur.
Doğulduğu ölkəyə xüsusi həssaslıqla yanaşan musiqiçi bir həftə ərzində yaradıcılığının fərqli sahələri ilə Bakılı musiqisevərlərin mədəni həyatını rəngləndirəcək. Artıq 15 may tarixində Ü.Hacıbəyli adına Bakı Musiqi Akademiyasında ilk ustad dərsi keçirilmiş və tələbələr tərəfindən xüsusi maraqla qarşılanmışdır. Ustad dərsləri 16 və 17 may tarixlərində davam etdiriləcəkdir.
Bu gün isə sənətçi YARAT Müasir İncəsənət Mərkəzində “XX əsrin dahi pianoçusu Bella Davidoviç” adlı video-mühazirə ilə çıxış edəcəkdir.
Bundan əlavə, Dmitri Sitkovetski növbəti günlərdə Azərbaycan Bəstəkarlar İttifaqında görüş keçirəcək, Azərbaycan Dövlət Akademik Filarmoniyasında Bakı Kamera Orkestri ilə birgə çıxış edəcək, Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyində “Violin incəsənətinin qızıl əsri” adlı növbəti elmi mühazirəsini təqdim edəcəkdir.
Qeyd edək ki, D.Sitkovetskinin iştirakı ilə ustad dərsləri və mühazirələr Mədəniyyət Nazirliyinin musiqi sahəsində təşkil etdiyi təlim proqramının bir hissəsidir. İl ərzində həmçinin digər tanınmış musiqiçi və pedaqoqların ustad dərslərinin təşkili nəzərdə tutulur.

Всемирно известный музыкант находится Баку с недельной программой
По инициативе и при организационной поддержке Министерства Культуры Азербайджанской Республики с 15 по 20 мая в Баку пройдет цикл мероприятий под названием «Встречи с Дмитрием Ситковецким».
Проживающий в Лондоне всемирно известный скрипач и дирижер Дмитрий Ситковецкий родился в Баку в семье музыкантов. Его мать – легендарная пианистка Белла Давидович, получившая первоначальное образование в школе для особо одаренных детей при Азербайджанской Государственной Консерватории им. У.Гаджибейли.
Сам Д.Ситковецкий является выпускником Джулиардской школы в Нью-Йорке, за свою творческую деятельность в качестве солиста и дирижера выступал со многими ведущими мировыми оркестрами. В недельную программу Д.Ситковецкого войдут мастер классы для студентов Бакинской Музыкальной Академии, встреча в Союзе Композиторов Азербайджана, видео лекции в Центре Современного Искусства YARAT и в Государственном Музее Музыкальной Культуры, а также концерт с Бакинским Камерным Оркестром, который пройдет в Азербайджанской Государственной Академической Филармонии 19 февраля. С деталями программы можно ознакомиться на сайте Министерства Культуры.
Цикл встреч с Дмитрием Ситковецким является частью специальной программы Министерства Культуры, в рамках которой предусматривается проведение в Азербайджане мастер классов по различным направления классической и современной музыки с участием известных исполнителей.