Mədəniyyət xadimləri ilə videokonfrans formatında görüş keçirilib
Mədəniyyət nazirinin birinci müavini, nazirin vəzifələrini müvəqqəti icra edən Anar Kərimov dekabrın 18-də mədəniyyət xadimləri ilə videokonfrans formatında görüş keçirdi. Görüşdə Vətən müharibəsi dövründə mədəniyyət sahəsində həyata keçirilən layihə və tədbirlər barədə söz açıldı, Qarabağa qayıdış, işğaldan azad olunan torpaqlarda mədəniyyət infrastrukturunun yaradılması ilə bağlı ətraflı fikir mübadiləsi aparıldı.
Videokonfrans iştirakçılarını salamlayan Anar Kərimov bir neçə ay öncə mədəniyyət xadimləri ilə bu formatda görüş keçirildiyini və aparılan müzakirələrin əhəmiyyətini vurğuladı. Ötən müddətdə tarixi hadisələrin baş verdiyini, ölkəmizin Vətən müharibəsində qalib gəldiyini deyən Anar Kərimov bu günlər ümumxalq sevincini yaşadığımız böyük zəfər münasibətilə mədəniyyət xadimlərinə təbriklərini çatdırdı. Bildirdi ki, müzəffər Ali Baş Komandanın rəhbərliyi altında şanlı Azərbaycan Ordusu 30 ilə yaxın həsrətində olduğumuz torpaqlarımızı işğaldan azad etdi. Bu müharibədə qəhrəmanlıq göstərən Vətən övladları sırasında mədəniyyət işçiləri də var. Müharibədə iştirak etmiş 65 nəfər mədəniyyət işçisindən 6 nəfər şəhidlik zirvəsinə ucalıb. Vətən uğrunda canlarından keçən bu gənclər adlarını Azərbaycan tarixinə qızıl hərflərlə yazıblar. 6 nəfər döyüşlərdə yaralanıb, ümumilikdə 162 nəfəri mədəniyyət işçisinin yaxın qohumu şəhid olub.
Anar Kərimov bütün şəhidlərimizə Allahdan rəhmət, yaralılara şəfa dilədi. Qeyd etdi ki, Vətən müharibəsi günlərində xalqımız, o cümlədən mədəniyyət xadimləri, yaradıcı insanlar, Ali Baş Komandanın da vurğuladığı kimi, bir yumruq kimi birləşərək öz həmrəyliyini göstərdi, müzəffər Ordumuza dəstək verdi. Mədəniyyət Nazirliyinin də bu prosesdə aktiv iştirak etdiyini deyən Anar Kərimov bildirdi ki, iki əsas istiqamətdə fəaliyyət həyata keçirilib: ölkə daxilində vətənpərvərlik ruhunun yüksəldilməsi, Qarabağla bağlı zəngin irsimizin təbliği və xaricdə bəzi dairələrin ölkəmizə qarşı qarayaxma kampaniyasına cavab verilməsi, Azərbaycan həqiqətlərinin yayılması.
Sonra Anar Kərimov Vətən müharibəsi günlərində nazirlik tərəfindən internet üzərindən, o cümlədən sosial şəbəkələr vasitəsilə həyata keçirilən və bir qismi indi də davam edən “Qarabağ – mədəniyyətimizin beşiyi”, “Ordumuz üçün yarat”. “Qarabağnamə”, “Mənim qəhrəman əsgərim” ədəbi müsabiqəsi, “Biz bərpa edəcəyik” və başqa layihələr barədə məlumat verdi. Vurğuladı ki, Qarabağın işğaldan azad edilməsi təkcə ölkəmizin ərazi bütövlüyünün bərpası, insanların doğma yurdlarına qayıdışı deyil, eyni zamanda bu torpaqlara geniş anlamda mədəniyyətin qayıtması deməkdir: “Ona görə də bu yöndə layihə və aksiyalarımızı “Mədəniyyəti Qarabağa qaytarırıq” devizi ilə həyata keçiririk. Biz bu torpaqlara mədəniyyəti qaytarmaqla, oradakı tarixi-mədəni irsi bərpa etməklə dünyaya da göstərəcəyik ki, Qarabağda 30 ilə yaxın vandalizmlə, talanla məşğul olanlardan fərqli olaraq, bu yerlərin əsl və əzəli sahibi kimlərdir”.
Anar Kərimov diqqətə çatdırdı ki, bu günlər bəzi ölkələrdə, beynəlxalq dairələrdə guya Qarabağdakı xristian irsinin məhv edilməsi ilə bağlı Azərbaycana qarşı qarayaxma kampaniyası aparılır: “Bu çirkin kampaniyaya cavab olaraq “Xristian irsimizi tanıyaq” adlı layihəyə başladıq. Təkcə Qarabağda deyil, bütün Azərbaycan ərazisində xristian dininə aid olan və dövlət tərəfindən qorunan məbədlər, kilsələrlə bağlı hazırlanan videoçarxlar geniş rezonans doğurub. Bir sıra xarici KİV-lərdən bu mövzuda bizə müraciətlər də olub”.
Eyni zamanda Mədəniyyət Nazirliyi tərəfindən bu xüsusda ABŞ-dakı Metropolitan İncəsənət Muzeyinin, Fransanın, Rusiyanın bir qrup mədəniyyət xadiminin qərəzli mövqeyi ilə bəyanatlar verilib. Bundan əlavə, Vətən müharibəsi dövründə Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycanın yaşayış məntəqələrini atəşə tutması, dinc insanları qətlə yetirməsi, eləcə də azad olunmuş ərazilərdə aparılan ilkin monitorinq nəticəsində üzə çıxan faktlar, ermənilərin Azərbaycanın mədəni irsinə qarşı vandalizm əməlləri barədə beynəlxalq təşkilatlara, 150-dən çox ölkənin mədəniyyət nazirlərinə müraciətlər göndərilib.
Bildirildi ki, ölkə başçısının müvafiq sərəncamı əsasında işğaldan azad olunmuş rayonlarda yaradılan müvəqqəti komendaturalar nəzdindəki işçi qruplarda Mədəniyyət Nazirliyinin nümayəndələri də təmsil olunur. Beş rayonda ilkin monitorinqlər zamanı 288 mədəniyyət müəssisəsi üzrə qeydiyyat aparılıb və onların demək olar ki, hamısı tamamilə dağıdılmış vəziyyətdədir. İlkin monitorinqlər zamanı 162 tarix-mədəniyyət abidəsinə, tarixi, memarlıq və arxeoloji əlamət daşıyan obyektə də baxış keçirilib. 63 abidənin işğalçılar tərəfindən tamamilə dağıdıldığı, digərlərinin vandalizmə məruz qaldığı aşkar edilib. Hazırda monitorinq davam edir və onun nəticələri mütəmadi olaraq beynəlxalq təşkilatlara da təqdim olunacaq. Həmçinin Şuşa şəhərində ölkə başçısının müvafiq sərəncamına əsasən, mədəniyyət müəssisləri və obyektləri ilə bağlı invertarlaşdırma işləri aparılır.
“Qarabağda bizi böyük quruculuq işləri gözləyir” deyən A.Kərimov qeyd etdi ki, bu görüşün məqsədi də dövlət tərəfindən həyata keçiriləcək Böyük Qayıdış proqramında mədəniyyət xadimlərinin, müvafiq sahələr üzrə mütəxəssislərin, yaradıcı təşkilatların iştirakı, bu işə verə biləcəyimiz töhfələr barədə fikirləri dinləməkdir.
Sonra söz videokonfrans iştirakçılarına verildi. Azərbaycan Aşıqlar Birliyinin sədri, professor Məhərrəm Qasımlı, Azərbaycan Dövlət Memarlıq və İnşaat Universitetinin rektoru, professor Gülçöhrə Məmmədova, Xalq artisti, tarzən Ramiz Quliyev, Xalq artisti Mehriban Zəki, Milli Konservatoriyanın rektoru, Xalq artisti Siyavuş Kərimi, Milli Kitabxananın direktoru, professor Kərim Tahirov, Əməkdar incəsənət xadimi, kinooperator Rafiq Quliyev, Bakı İncəsənət Mərkəzinin rəhbəri Rafael Gülməmmədli, Əməkdar artist Tahir İmanov, memar, sənətşünas Elçin Əliyev, Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin katibi Rəşad Məcid, Əməkdar artist, dirijor Əyyub Quliyev, Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinin rektoru, professor Ceyran Mahmudova, Xalq artisti Xuraman Qasımova, Əməkdar artist, dirijor Fuad İbrahimov, Azərbaycan Rəssamlar İttifaqının sədri, Xalq rəssamı Fərhad Xəlilov çıxış etdilər.
Çıxışlarda belə bir ümumi fikir ifadə olundu ki, Qarabağın azad olunması uğrunda savaşda qalib gəlmişik, Vətən müharibəsi başa çatıb, amma mədəniyyət müstəvisində mücadilə davam edir. Qarabağda tarixi-mədəni irsimizi bərpa etməklə, bu torpağın əzəli sahibi kimi mədəniyyət və mənəviyyatımızı ən yüksək səviyyədə dünyaya təqdim etməklə bu mücadilədə də qalib olacağıq.
Qarabağda tarixi abidələrin bərpasına yerli və xarici mütəxəssislərin cəlb olunması, Şuşanın unikal tarixi-mədəni simasının qoruması, mədəniyyətimizin beşiyi olan şəhərdə musiqi festivallarının keçirilməsı, yenidən qurulacaq rayonlarda kitabxana fondlarının təşkili, teatr sənətinin, musiqi təhsilinin inkişafı, Qarabağda Böyük Qayıdışın kino-foto salnaməsinin yaradılması, Qarabağla bağlı mədəni aksiya və kampaniyaların daha çox xarici arenaya çıxarılması və s. məsələlərə dair təkliflər səsləndi, fikir mübadiləsi aparıldı.
Anar Kərimov səslənən bütün təkliflərin əhəmiyyətini vurğulayaraq, bır sıra məsələlərlə bağlı Mədəniyyət Nazirliyi tərəfindən görülən işlər, nəzərdə tutulan layihə və tədbirlər barədə fikirlərini bölüşdü.
Nazirlik yanında Mədəni İrsin Qorunması, İnkişafı və Bərpası üzrə Dövlət Xidmətinin rəisi vəzifəsini icra edən Azad Cəfərli, nazirliyin Kinematoqrafiya şöbəsinin müdiri Rüfət Həsənov aidiyyəti sahələrlə bağlı məsələlərə dair məlumat verdilər.
Videokonfransa yekun vuran Anar Kərimov bütün iştirakçılara təşəkkürünü bildirdi və mədəniyyət xadimləri ilə aktual məsələlərə dair müxtəlif formatlı görüşlərin gələcəkdə də davam etdiriləcəyini dedi.

Состоялась встреча с деятелями культуры в формате видеоконференции
Первый заместитель министра культуры, временно исполняющий обязанности министра Анар Керимов провел встречу с деятелями культуры в формате видеоконференции.
На встрече состоялся подробный обмен мнениями в связи с возвращением в Карабах, созданием культурной инфраструктуры на освобожденных от оккупации землях. Поприветствовав участников видеоконференции, Анар Керимов напомнил, что подобная встреча с деятелями культуры в аналогичном формате прошла несколько месяцев назад. Он подчеркнул важность проведенных на встрече обсуждений. Отметив, что за прошедший период произошли исторические события, наша страна одержала победу в Отечественной войне, Анар Керимов поздравил деятелей культуры по случаю великой Победы. Было отмечено, что под руководством Верховного главнокомандующего-победоносца славная Азербайджанская армия освободила наши земли, которые находились под оккупацией около 30 лет. Среди сынов Родины, проявивших отвагу в войне, есть и работники культуры. 6 человек из 65 работников культуры, принявших участие в войне, возвысились на вершину шехидства. Эти молодые люди, отдавшие жизни за Родину, золотыми буквами вписали свои имена в историю Азербайджана. 6 человек получили в боях ранения, в целом, 162 человека из числа близких родственников работников культуры стали шехидами.
«Да упокоит Аллах души наших шехидов», - сказал Анар Керимов, пожелав раненым исцеления. Было отмечено, что в дни Отечественной войны наш народ, в том числе деятели культуры, творческие люди, как подчеркивал Верховный главнокомандующий, сплотившись в единый кулак, продемонстрировали солидарность, поддержали нашу победоносную армию. Отметив, что в этом процессе приняло активное участие и Министерство культуры, Анар Керимов сказал, что была осуществлена деятельность по двум основным направлениям: повышение патриотического духа внутри страны, пропаганда нашего богатого наследия, связанного с Карабахом, распространение реалий об Азербайджане, а также заявления, принятые в ответ некоторым кругам за рубежом, занимающимся клеветнической кампанией против нашей страны. Затем Анар Керимов проинформировал о проектах, осуществленных министерством в дни Отечественной войны в интернет-пространстве, в том числе посредством социальных сетей, среди которых литературные конкурсы «Карабах - колыбель нашей культуры», «Создавай для нашей армии», «Карабахнаме», «Мой герой-солдат», некоторые из этих проектов продолжаются и в настоящее время.
Было подчеркнуто, что освобождение Карабаха от оккупации - это не только восстановление территориальной целостности нашей страны, возвращение людей в родные края, но в то же время возвращение культуры на эти земли: «Поэтому мы осуществляем наши проекты и акции в этом направлении под девизом «Мы возвращаем культуру в Карабах». Возвращая культуру на эти земли, восстанавливая историко-культурное наследие, мы покажем всему миру кто является настоящим и исконным хозяином этих земель в отличие от тех, кто около 30 лет занимался вандализмом и разграблением в Карабахе».
Анар Керимов довел до внимания, что в эти дни в некоторых странах международные круги проводят клеветническую кампанию против Азербайджана в связи с якобы уничтожением христианского наследия в Карабахе: «В ответ на эту грязную кампанию, мы приступили к проекту «Узнаем наше христианское наследие». Видеоролики, подготовленные о храмах, церквях, относящихся к христианской религии и охраняемые государством не только в Карабахе, но и на всей территории Азербайджана, вызвали широкий резонанс. Ряд зарубежных СМИ обратились к нам в связи с этой темой».
Кроме того, Министерство культуры выступило с заявлениями в связи с предвзятой позицией Музея искусств «Метрополитен» США, а также группы деятелей культуры Франции и России. Также были направлены обращения в международные организации, министрам культуры более 150 стран об актах вандализма армян против культурного наследия Азербайджана.
Было также отмечено, что в рабочих группах при временных комендатурах, созданных в освобожденных районах на основании соответствующего Распоряжения главы государства, также представлены работники Министерства культуры. В ходе предварительных мониторингов в пяти районах была проведена регистрация 288 учреждений культуры, и почти все они находятся в полностью разрушенном состоянии. В ходе предварительных мониторингов были также осмотрены 162 историко-культурных памятника, объекты, представляющие историческую, архитектурную и археологическую ценность. Было установлено, что 63 памятника были полностью разрушены оккупантами, другие подверглись вандализму. В настоящее время мониторинг продолжается и его результаты будут регулярно представлены международным организациям. Кроме того, по соответствующему Распоряжению главы государства в городе Шуша проводится работа по инвентаризации в культурных учреждениях и объектах.
«В Карабахе нас ждет большая созидательная работа», - сказал А.Керимов. Он довел до внимания, что цель этой встречи - участие деятелей культуры, специалистов из соответствующих сфер, творческих организаций в осуществляемой государством программе Большое возвращение, проведение обмена мнениями о вкладе, который мы можем внести в это дело.
В выступлениях было отмечено, что мы победили в войне за освобождение Карабаха, Отечественная война завершилась, однако в культурной плоскости она продолжается. Восстановив в Карабахе наше историко-культурное наследие, представляя миру на самом высоком уровне нашу культуру и нравственность, мы победим и в этой борьбе.
Подчеркнув значимость всех высказанных предложений, Анар Керимов поделился мнениями по предусмотренным проектам и мероприятиям, а также работе, проводимой Министерством культуры по ряду вопросов.
Подытоживая видеоконференцию, Анар Керимов поблагодарил всех участников и отметил, что встречи в различных форматах с деятелями культуры по актуальным вопросам будут продолжены и в дальнейшем.