Harvard İncəsənət Muzeyləri ilə əməkdaşlıq davam edir
ABŞ-da fəaliyyət göstərən Harvard İncəsənət Muzeylərinin (Harvard Art Museums) veb-saytında rəqəmsal kolleksiyalar bölməsində Qarabağ xalçasının erməni mədəniyyəti kimi təqdim olunması barədə Mədəniyyət Nazirliyinə müraciət daxil olmuşdur.
Mədəniyyət Nazirliyi tərəfindən Harvard İncəsənət Muzeyləri şəbəkəsinin veb-saytındakı rəqəmsal kolleksiyalar bölməsində yer alan həmin “Talış xalçası”nın (Eksponat nömrəsi: 1958.169) toxunulduğu məkanın artıq “Azərbaycan” olaraq düzəldildiyi aşkarlanmışdır.
Məsələ ilə bağlı Harvard İncəsənət Muzeyləri şəbəkəsi ilə əlaqə saxlanılmış və muzeyin rəqəmsal kolleksiyalarında səhvən erməni mədəniyyəti nümunəsi kimi təqdim olunmuş 1860-ci illərə aid olan “Talış xalçası”nın toxunduğu məkan bölməsində müvafiq düzəliş olunduğu üçün qarşı tərəfə təşəkkür edilmişdir.
Harvard İncəsənət Muzeylərində qorunan bu “Talış xalçası”nın Azərbaycanda toxunduğu, XIX əsr Azərbaycan mədəniyyəti nümunəsi olduğu və Ermənistanla heç bir əlaqəsi olmadığı qarşı tərəfin bir daha diqqətinə çatdırılmışdır. Əlavə olaraq, həmin xalçanın mənşəyi barədə tarixi arayış elektron poçt vasitəsilə Harvard İncəsənət Muzeylərinə göndərilmişdir.
Məlumat üçün qeyd edək ki, Qarabağ qrupu xalçalarının bədii kompozisiyasını nəbati elementlər, müxtəlif heyvan və quş təsvirləri, həndəsi motivlər təşkil edir. Harvard İncəsənət Muzeyinin kolleksiyasında qorunan həmin Qarabağ xalçası dünyada “Talış xalçası” kimi tanınır. Görkəmli alim, sənətkar, xalça ustası, Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin qurucusu, üç cildlik “Azərbaycan xalçası” kimi fundamental əsərin müəllifi Lətif Kərimovun təsnifatına görə bu xalça məhz Azərbaycan xalçalarının Qarabağ tipinə aiddir.
Eyni zamanda, qarşı tərəfə bu ilin noyabr ayında “Azərbaycanın ənənəvi xalçaçılıq sənəti”nin UNESCO-nun Qeyri-Maddi Mədəni İrs üzrə Reprezentativ Siyahısına daxil edilməsinin 10-cu ildönümü olduğu barədə məlumat verilmişdir.
Harvard İncəsənət Muzeylərində qorunan xalçaların atribusiyasının aparılması ilə bağlı hər zaman əməkdaşlıq etməyə hazır olduğumuz qarşı tərəfə bildirilmişdir.
Qeyd edilməlidir ki, dünya muzeylərində saxlanılan Azərbaycan mənşəli eksponatların tədqiqi və Azərbaycana məxsusluğunun sübutu üçün materialların toplanması, atribusiyanın aparılması prosesi bugün də davam etdirilməkdədir. 2017-ci ildə Londonun “HALİ Publications Ltd.” nəşriyyatı tərəfindən dərc olunan “Qafqazın ulduzu: Azərbaycan ipək tikmələri” (orijinalda “The Stars of Caucasus: Silk Embroideries from Azerbaijan”) kitabı tikmələr haqqında müfəssəl informasiyanı və əvvəllər araşdırılmamış eksponatların fotolarını özündə əks etdirən ilk akademik nəşr olmuşdur. Həmçinin, “Azərbaycan inciləri dünya muzeylərində” kitabının nəşr olunmasını da bu istiqamətdə görülən ən mühüm işlərdən biri hesab etmək olar.
Azərbaycan xalçaçılıq sənətinin inkişafı və beynəlxalq arenada tanıdılması, dünya muzeylərində qorunub saxlanılan Azərbaycan xalçalarına düzgün atribusiyanın verilməsi, xarici auksionlarda satışa çıxarılan xalçalarımızın alınaraq vətəninə geri qaytarılması istiqamətində də işlər davam etdirilir. Fransanın Luvr muzeyi və Böyük Britaniyanın Viktoriya və Albert Muzeyi, Britaniya muzeyi və digər muzeylər ilə Mədəniyyət Nazirliyi və nazirliyin aparıcı muzeylərinin əməkdaşlığı bu çərçivədə atılan mühüm addımlardandır.

Сотрудничество с Гарвардскими музеями искусств продолжается
В Министерство культуры поступило обращение о представлении карабахского ковра как образца армянской культуры в разделе цифровых коллекций на сайте действующих в США Гарвардских музеев искусств (Harvard Art Museums).
Усилиями Министерства культуры место, где «Талышский ковер» (номер экспоната: 1958.169) был соткан, было изменено в разделе цифровых коллекций на сайте Гарвардских музеев искусств на «Азербайджан».
В связи с данным вопросом был налажен контакт с Гарвардскими музеями искусств. Противоположной стороне была выражена благодарность за внесение соответствующего изменения в разделе цифровых коллекций музея о месте, где относящийся к 1860-м годам «Талышский ковер» был соткан.
До сведения противоположной стороны вновь было доведено, что этот «Талышский ковер», хранящийся в Гарвардских музеях искусств, является образцом азербайджанской культуры XIX века и не имеет ничего общего с Арменией. Кроме того, историческая справка о происхождении этого ковра была отправлена по электронной почте в музей.
Для информации отметим, что художественную композицию ковров Карабахской группы составляют растительные элементы, различные изображения животных и птиц, геометрические мотивы. Этот карабахский ковер, хранящийся в коллекции Гарвардских музеев искусств, известен в мире как «Талышский ковер». По классификации видного ученого, художника, мастера ковров, основателя Азербайджанского Национального музея ковра, автора фундаментального произведения в трех томах «Азербайджанский ковер» Лятифа Керимова, этот ковер относится именно к карабахскому типу азербайджанских ковров.
В то же время, противоположной стороне было сообщено, что в ноябре этого года исполняется 10 лет со дня включения «Традиционного ковроткачества Азербайджана» в Репрезентативный список нематериального культурного наследия ЮНЕСКО.
Министерство культуры сообщило противоположной стороне, что готово сотрудничать в связи с атрибуцией ковров, хранящихся в гарвардских музеях искусств.
Следует отметить, что процесс сбора материалов и атрибуции экспонатов азербайджанского происхождения, хранящихся в музеях мира, для исследования и доказательства принадлежности Азербайджану продолжается и сегодня. Изданная в 2017 году лондонским изданием HALI Publications Ltd. книга «Звезды Кавказа: Шелковые вышивки из Азербайджана» (на языке оригинала The Stars of Caucasus: Silk Embroideries from Azerbaijan) стало первым академическим изданием, содержащим подробную информацию о вышивках и фотографии ранее неизученных экспонатов. Издание книги «Азербайджанские жемчужины в мировых музеях» также можно считать одной из важных работ, проведенных в этом направлении.
Продолжается работа по развитию и популяризации азербайджанского ковроткачества на международной арене, правильной атрибуции азербайджанских ковров, хранящихся в музеях мира, приобретению и возвращению на родину наших ковров, проданных на зарубежных аукционах. Сотрудничество Министерства культуры и ведущих музеев министерства с музеем Виктории и Альберта Великобритании, Британским музеем и другими музеями является одним из важных шагов, предпринятых в этом контексте.