Azərbaycan filmi “Çölçü” 6 yeni mükafat aldı
Rejissor Şamil Əliyevin “Çölçü” filmi Böyük Britaniya, Sinqapur və Hindistanda keçirilən onlayn müsabiqələrdə ümumilikdə altı mükafata layiq görülüb.
“Çölçü” filmi “Falcon International Film Festival”da (iyun 2020, London) “Ən yaxşı bədii film” kateqoriyası üzrə mükafat qazanıb.
Həmçinin, “World Film Carnival” (may–iyun 2020, Sinqapur) və “Rosebud International Film Festival”da (yanvar-iyun 2020, Hindistan) “Çölçü”nü ən yaxşı bədii film kimi mükafatlandırıblar.
“Çölçü” filmi “Panjim International Film Festival”da (aprel–iyun 2020, Hindistan) 3 kateqoriya üzrə (ən yaxşı bədii film, ən yaxşı rejissor, ən yaxşı prodüser) mükafatlara layiq görülüb.
Müsabiqələrin nəticəsi COVID-19 pandemiyası il əlaqədar olaraq  onlayn formatda elan olunub.
Filmin ssenari müəllifi Vidadi Həsənov, operatoru Rafiq Quliyev, prodüseri M. Hətəmov, rəssamları Rafiq Nəsirov və İbrahim Aminovdur.

Азербайджанский фильм «Степняк» (Çölçü) назван лучшим в Великобритании, Индии и Сингапуре
Фильм азербайджанского режиссера Шамиля Алиева «Степняк» (Çölçü) в 2020 году вновь продолжает получать призы на международных фестивалях.
Falcon International Film Festival – London 2020 June (Великобритания) присудил фильму «Степняк» приз в категории «Лучший художественный фильм». Также, Rosebud International Film Festival 2020 Jan- June (Индия) присудил картине приз в категории «Лучший художественный фильм», World Film Carnival 2020 May - June (Сингапур) - «Лучший художественный фильм», Panjim International Film Festival 2020 April-July (Индия) – «Лучший художественный фильм», «Лучший режиссер» (Шамилю Алиеву), «Лучший продюсер» (Шамиль Алиев и Мушфиг Хатамов).
Художественный фильм «Степняк» снят по заказу Министерства культуры Азербайджанской Республики на киностудии «Азербайджанфильм» имени Джафара Джаббарлы в 2012 году. Фильм удостоен более 55 призов и наград более 90 международных кинофестивалей и форумов.
Автор сценария - Видади Гасанов, оператор-постановщик - Рафик Гулиев, художники-постановщики - Рафиг Насиров и Ибрагим Халил Аминов, композитор - Рауф Алиев, продюсер - Мушвиг Хатамов
В ролях: Бахруз Вагифоглу (молодой степняк), Видади Гасанов (Улу - пожилой степняк), Джавидан Мамедли (степняк в детстве), а также Саломе Демуриа (грузинская актриса), Вюсал Мехралиев и другие.