Beynəlxalq Muğam Mərkəzindən canlı efir görkəmli xanəndə Xan Şuşinskiyə həsr olunub
Beynəlxalq Muğam Mərkəzində “Bizi birləşdirən mədəniyyət” layihəsinin qonaqları Xalq artistləri Ramiz Quliyev, Mənsum İbrahimov, “Xan Şuşinski Fondu”nun rəhbəri  Bəyimxanım Verdiyeva - Cavanşirova və xanəndə Kamilə Nəbiyeva olub.
Verilişdə ölməz sənətkar Xan Şuşinskinin qızı Bəyimxanım Verdiyeva – Cavanşirova ilk olaraq dahi ustadları yad etdiyinə görə Mədəniyyət kanalı və BMM-nə  təşəkkürünü ifadə edib. Atası ilə bağlı unudulmaz, əziz xatirələrini bölüşüb. Vurğulayıb ki, evimizdə hər zaman musiqi səsi sədalanıb, görkəmli xanəndələr və musiqiçilər daim evlərinin qonağı olublar. Hər yay Şuşaya səfər etdiklərini və həmin bəxtəvər günlərin xatirələrini də dilə gətirib.
Xalq artisti Ramiz Quliyev verilişin xüsusiyyətini vurğulayıb. Insanların mənəvi ruhuna xidmət edən verilişin Xan Şuşinskiyə həsr edilməsini alqışlayıb. Ramiz Quliyev Xan Şuşinski ilə 1964-cü ildə Filarmoniyaya ilk gəlişi zamanı  tanışlığını xatırlayıb. Görkəmli xanəndə ilə bağlı xatirələrini bölüşüb.
Xalq artisti Mənsum İbrahimov Xan Şuşinski yaradıcılığının xüsusiyyətlərindən söz açıb. Onu muğam sənətimizin simvolu kimi xarakterizə edərək vurğulayıb ki, İsfəndiyar Cavanşirov gənclikdə ona verilən “Xan” adının məsuliyyətini ömrünün sonunadək daşıyıb, Azərbaycan musiqisinin həqiqi Xanı olub.  Xanəndənin repertuarında “Mahur-Hindi”, “Bayatı-Qacar”, “Qatar” muğamları, “Qarabağ şikəstəsi”, “Arazbarı”, “Heyratı” zərbi muğamları ilə yanaşı, xalq mahnıları və təsniflər də yer alır. O, xalq mahnılarını xüsusi bir şövqlə oxuyur, onlara yeni çalarlar əlavə edib. Xan Şuşinskinin öz  mahnıları da var. Çox zaman xalq mahnıları kimi təqdim olunan mahnılarının müəllifi Xan Şuşinskidir. “Şuşanın dağları” mahnısının musiqisi ilə yanaşı sözləri də Xana məxsusdur. Mahnılarının, demək olar, hamısı bədahətən yaranıb.
Xanəndənin övladı bildirib ki, musiqi tariximizdə ilk duet də böyük sənətkarın adı ilə bağlıdır. Həmçinin atasının bəstələdiyi “Qəmərim”, “Şuşanın dağları”, “Ay gözəl”, “Məndən gen gəzmə”, “Al yanağında”, “Dağlarda çiçək”, “Gözəl yarım”, “Ölürəm, a Ceyran bala” mahnılarının tarixçəsi ilə bağlı məlumatları diqqətə çatdırıb. Ustad xanəndənin adını daşıyan fondun fəaliyyəti barədə danışıb. Canlı efirdə muğamlarımız səslənib. Xanəndələri Əməkdar artistlər Elçin Həşimov, Elnur Əhmədov və Kamran Kərimov müşayiət edib.
Qeyd edək ki, “Bizi birləşdirən mədəniyyət” layihəsinin çəkilişləri həftəiçi canlı olaraq BMM-dən yayımlanır. Canlı yayımlar, eyni zamanda, BMM -nin “Facebook” səhifəsindən də təqdim edilir.

Прямой эфир из Международного центра мугама был посвящен выдающемуся ханенде Хану Шушинскому
Гостями проекта "Bizi birləşdirən mədəniyyət”, транслируемого в прямом эфире из Центра мугама стали народные артисты Рамиз Кулиев и Мансум Ибрагимов, руководитель Фонда Хана Шушинского Бейимханум Вердиева-Джаванширова, а также ханенде Камиля Набиева.
Дочь великого хана мугама - Бейимханум Вердиева-Джаванширова выразила признательность Телеканалу Культура и МЦМ за проект, посвященный творчеству выдающихся деятелей культуры и искусства, сыгравших незаменимую роль в истории азербайджанской культуры. Она рассказала что, в их доме всегда звучала музыка, известные мастера мугама были постоянными гостями их дома.  Б.Вердиева-Джаванширова отметила, что ее отец никогда не забывал родные края и они всей семьей часто ездили в Шушу. Эти поездки остались в ее памяти как самые светлые и счастливые дни.
Народный артист Рамиз Кулиев рассказал о значимости программы, которая служит культурной активности людей. Р.Кулиев поделился своими воспоминаниями о Хане Шушинском, отметив, что впервые увидел его в 1964-м году в Филармонии.
Народный артист Мансум Ибрагимов рассказал о творчестве великого ханенде, охарактеризовав его как символ мугамного искусства. М.Ибрагимов отметил, что Исфандияр Джаванширов до конца своей жизни осознавал ответственность данного ему в молодости имени Хана как признание высшего мастерства в творчестве. Он является настоящим ханом азербайджанской музыки.  Обладатель сильного голоса с широким диапазоном Хан Шушинский с мастерством пел “Mahur-Hindi”, “Bayatı-Qacar”, “Qatar” muğamları, “Qarabağ şikəstəsi”, “Arazbarı”, “Heyratı”, а также народные песни и теснифы. Он исполнял народные песни с особым блеском, при этом добавляя новые штрихи. Он сам был автором многих песен, в том числе и очень популярных. Хан Шушинский посвятил родной Шуше песню “Шушанын даглары башы думанды” (“Вершины гор Шуши покрыты туманом”), слова которой, как и музыка принадлежат ему самому.
Дочь ханенде отметила, что первый дует в истории азербайджанской музыки связан с именем Хана Шушинского.  Она рассказала историю написанных Ханом Шушинским песен “Qəmərim”, “Şuşanın dağları”, “Ay gözəl”, “Məndən gen gəzmə”, “Al yanağında”, “Dağlarda çiçək”, “Gözəl yarım”, “Ölürəm, a Ceyran bala”. Дочь Х.Шушинского также рассказала о деятельности Фонда имени Хана Шушинского.
В прямом эфире в прекрасном исполнении ханенде, в сопровождении заслуженных артистов Эльчина Гашимова, Эльнура Ахмедова и Камрана Керимова прозвучали мугамы.
Следует отметить, что съемки проекта “Bizi birləşdirən mədəniyyət” транслируются с МЦМ в прямом эфире в будние дни. Прямые трансляции также представляются на странице Facebook МЦМ.