Özbəkistanda “Azərbaycanın Qarabağ diyarı rəssamların gözü ilə” rəsm müsabiqəsi elan olundu
Cari ilin fevral ayında Özbəkistandakı Heydər Əliyev adına Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə “Qarabağ - Azərbaycan mədəniyyətinin beşiyi” adlı mədəniyyət layihəsinə start verilib.
Sözügedən layihə çərçivəsində Özbəkistandakı Heydər Əliyev adına Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzi “Azərbaycanın Qarabağ diyarı rəssamların gözü ilə” adlı rəsm müsabiqəsini elan edib.
Müsabiqə Azərbaycan Respublikasının İsmayıllı regional Mədəniyyət İdarəsi və Xətai Sənət Mərkəzi ilə birlikdə keçirilir.
“Azərbaycanın Qarabağ diyarı rəssamların gözü ilə” adlı rəsm müsabiqəsinin əsas məqsədi Özbəkistan və Azərbaycanın rəssamlıq istedadına malik olan yeniyetmə və gənc rəssamların evdə qaldıqları müddətdə səmərəli vaxt keçirərək gözəl sənət əsərləri yaratmalarına sövq etmək, onların fəaliyyətini stimullaşdırmaq, Azərbaycan, türk mədəniyyətini təbliğ etmək,  dostluq və qardaşlıq bağlarının daha da dərinləşdirməkdir.
Müsabiqədə ən çox duyğu və düşüncələrlə işlənmiş, ideya və mənaya malik, habelə Qarabağda Azərbaycan xalqının yaratdığı zəngin mədəniyyət, ədəbiyyat, bölgənin özəlliyi və tarixinin daha geniş əks etdirilən rəsm əsərlərinə üstünlük veriləcəkdir. Seçim zamanı kənar (müəllim, valideyn) müdaxiləsiz işlərə xüsusi önəm veriləcəkdir.
Rəsm müsabiqəsində Özbəkistan və Azərbaycanın yeniyetmə və gənc rəssamları (14 yaşdan yuxarı)  iştirak edə bilərlər.
Təqdim olunan rəsm əsərlərinə xüsusi Münsiflər heyəti qiymət verəcəkdir ki, buraya Azərbaycan və Özbəkistanın tanınmış rəssamları daxil edilib.
Müsabiqəyə 2020-ci il aprel ayının 24-dən start veriləcək, müsabiqə əsasən 14-30  yaş  kateqoriyası üzrə keçiriləcəkdir.
Cari il 15 iyun tarixində yekun vurulacaq müsabiqəyə rəsmlərin fotoları, habelə əsəri çəkən rəssamın şəxsiyyətini təsdiq edən sənəd – pasportunun surəti və özü haqqında məlumat (əlaqə nömrələri, email) Daşkənd şəhərində fəaliyyət göstərən Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin elektron poçtuna göndərilməlidir (culcenter.az@gmail.com).
Rəsm əsərlərinin orginalı isə Özbəkistan tərəfdən Özbəkistandakı Heydər Əliyev adına Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinə (Daşkənd şəhəri Mirabad rayonu, Heydər Əliyev küçəsi 9, +998 71 293 50 92, 293) ünvanına, Azərbaycan tərəfdən isə Bakı şəhərindəki Xətai Sənət Mərkəzinə (Bakı şəhəri, Xocalı küçəsi 62, AZ1025, (+994) 12 490 84 51/52/53) göndərilməsi zəruridir.
Hər iki ölkədən 5 ən yaxşı iş seçiləcək və qaliblərə Özbəkistandakı Heydər Əliyev adına Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin, Azərbaycan Respublikasının İsmayıllı regional Mədəniyyət İdarəsinin pul mükafatları, habelə Fəxri diplomları təqdim olunacaqdır.
Müsabiqə üçün göndərilən bütün  rəsm əsərlərinin Azərbaycan və Özbəkistanda sərgi salonlarında təqdimatı keçiriləcək, habelə sözügedən əsərlər Özbəkistandakı Heydər Əliyev adına Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin layihəsi ilə bu ölkədə müxtəlif ali məktəblərdə, mədəniyyət müəssisələrində yaradılmış Azərbaycan ocaqlarına daimi olaraq hədiyyə ediləcəkdir.
Bundan başqa müsabiqəyə təqdim olunmuş rəsm əsərləri və onlar haqqında məlumat, fotoşəkil Özbəkistandakı Heydər Əliyev adına Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin saytında və Vikipediya Elektron ensiklopediyasında yaradılacaq səhifədə yerləşdiriləcəkdir.
Müsabiqənin digər şərtləri haqqında əlavə məlumat Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin saytında (http://azculture.uz/musabiqeler.php?link=musabiqeler) veriləcəkdir.

В Узбекистане объявлен конкурс рисунков “Карабахский край Азербайджана глазами художников”
В феврале текущего года при организации Азербайджанского Культурного Центра имени Гейдара Алиева в Узбекистане был дан старт культурному проекту “Карабах - колыбель Азербайджанской культуры”.
В рамках данного проекта Азербайджанский Культурный Центр имени Гейдара Алиева в Узбекистане объявил конкурс рисунков “Карабахский край Азербайджана глазами художников”.
Конкурс проводится совместно с Исмаиллинским региональным Управлением Культуры и Хатаинским Центром Искусств Азербайджанской Республики.
Основной целью конкурса рисунков “Карабахский край Азербайджана глазами художников” является побуждение молодых и талантливых художников Узбекистана и Азербайджана к созданию красивых произведений искусства, стимулированию их деятельности, а также пропаганде Азербайджанской, Тюркской культуры и углублению уз дружбы и братства.
В конкурсе будут отданы основные предпочтение картинам с наибольшим количеством эмоций и мыслей, идей и значений, отражающая богатую культуру, литературу, особенности  истории региона, созданным азербайджанским народом в Карабахе. Особое значение при выборе будет уделено работам без постороннего (учитель, родитель) вмешательства.
В конкурсе рисунков могут принять участие молодые художники Узбекистана и Азербайджана (старше 14 лет).
Работы будут оцениваться членами жюри, в состав которых будут входить известные художники из Азербайджана и Узбекистана.
Конкурс стартует 24 апреля 2020 года и будет проводиться по возрастным категориям 14-30 лет.
До 15 июня текущего года, фотографии картин, а также копия документа – паспорта художника, удостоверяющего личность, и информация о себе (контактные номера, адрес электронной почты) должны быть отправлены на электронную почту Азербайджанского Культурного Центра, действующего в городе Ташкент (culcenter.az@gmail.com).
Оригинальные картины должны будут отправлены с узбекской стороны в Азербайджанский Культурный Центр имени Гейдара Алиева в Узбекистане (Мирабадский район города Ташкента, улица Гейдара Алиева 9, (+998) 71 293 50 92), с Азербайджанской стороны в Хатаинский Центр Искусств в Баку (город Баку, улица Ходжалы 62, AZ1025, (+994) 12 490 84 51/52/53).
5 лучших работ будут отобраны из обеих стран, победителям будут вручены денежные премии Азербайджанского культурного центра имени Гейдара Алиева в Узбекистане, Исмаиллинского регионального Управления культуры Азербайджанской Республики, а также почетные дипломы.
Будут отобраны 5 лучших работ из обеих стран, а победители будут награждены денежными призами и почётными дипломами Азербайджанского Культурного Центра имени Гейдара Алиева в Узбекистане и Исмаиллинского регионального Управления Культуры.
Все представленные на конкурс картины будут продемонстрированы в выставочных залах Азербайджана и Узбекистана, а также будут вручены в дар Азербайджанским очагам, созданным по проекту Азербайджанского Культурного Центра имени Гейдара Алиева в Узбекистане.в различных вузах и учреждениях культуры этой страны.
Кроме того, представленные на конкурс картины и информация о них будут размещены на сайте Азербайджанского Культурного Центра имени Гейдара Алиева в Узбекистане и на странице, которая будет создана в Электронной Энциклопедии “Википедия”.
Дополнительная информация об условиях конкурса будет размещена на сайте Азербайджанского Культурного Центра (http://azculture.uz/musabiqeler.php?link=musabiqeler).