Əfsanəvi caz müğənnisi Dayan Rivs Heydər Əliyev Mərkəzində çıxış edəcək
Martın 29-da Heydər Əliyev Mərkəzində əfsanəvi caz müğənnisi Dayan Rivs (Dianne Reeves) konsert verəcək.
Virtuoz Dayan Rivs improvizasiya ustalığı və unikal “R&B” üslubu sayəsində ən yaxşı caz ifaçılığına görə beş dəfə “Qremmi” mükafatı qazanıb. O, ardıcıl üç albomu ilə “Qremmi” mükafatı alan ilk müğənnidir.
Dayan Rivs, həmçinin Corc Kluninin altı “Oskar” qazanmış “Gecəniz xeyrə və uğurlar” (Good Night, And Good Luck) filmindəki saundtrekinə görə “Qremmi”yə layiq görülüb.
Onun sonuncu “Gözəl həyat” (“Beautiful Life”) albomu 2015-ci ildə “Qremmi” alıb.
Dayan Rivs karyerası ərzində ən yaxşı simfonik orkestrlər və caz qrupları ilə əməkdaşlıq edib. Truba ifaçısı, bəstəkar Uinton Marsalis və Linkoln Mərkəzinin Caz Orkestri ilə birgə ifalarını yazdırıb, səhnəyə çıxıb. O, həmçinin Daniel Barenboimin dirijorluğu ilə Çikaqo Simfonik Orkestri ilə çıxışını lentə aldırıb, Berlin Filarmoniya orkestrinin solisti olub.
Dayan Rivs Los-Anceles Filarmoniyasının caz üzrə ilk bədii rəhbəri və məşhur Uolt Disney konsert zalında çıxış edən birinci vokalist olub.
O, Berkli Musiqi Kolleci və Culyard Musiqi Məktəbinin fəxri doktoru dərəcəsini alıb. 2018-ci ildə ABŞ-ın Milli İncəsənət Fondu Dayan Rivsi ABŞ-da caz ifaçıları üçün ən yüksək təltifə – “Caz ustası” (“Jazz Master”) adına layiq görüb.
Heydər Əliyev Mərkəzindəki konsertin biletlərini Mərkəzin kassası, iTicket.az satış məntəqələri və saytından əldə etmək olar.

Jazz Diva Dianne Reeves to perform at Heydar Aliyev Center
Pre-eminent jazz vocalist Dianne Reeves will give a concert at the Heydar Aliyev Center in Baku on March 29.
Dianne Reeves is one of the most impressive singers on a jazz stage since early 80s. She is the first woman to receive the Jazz Legends Award. Five times nominated for the prestigious Grammy award, she was the first vocalist that signed the contract with legendary Blue Note label. She got Grammy for her albums “Good Night, and Good Luck” and “Beautiful Life”. She receives honorary doctorate from the Julliard School in NY.
Dianne Reeves was born into a musical family. Her father sang, her mother played the trumpet, her uncle is bassist Charles Burrell, and her cousin is George Duke. In 1971, she started singing and playing the piano.
She studied classical voice at the University of Colorado for a time, then moved to Los Angeles, where she sang with Stanley Turrentine and Lenny White. She became a member of the jazz-fusion group Caldera, then founded another fusion group, Night Flight, with Billy Childs, with whom she would collaborate again in the 1990s. She moved to New York City and from 1983 to 1986, toured with Harry Belafonte.
In the late 1980s, she had major success with a crossover song called “Better Days”, oftentimes referred to as “The Grandma Song”, because she pays homage to her grandmother in that song.
In 2005, she featured in the George Clooney film Good Night, And Good Luck singing 1950s standards. In 2006, the album featuring the soundtrack won the Grammy Award for Best Jazz Vocal Album.